Chłoniak związany z implantem piersi. Czy kobiety zdają sobie sprawę z tego nowotworu?
Świadomość dotycząca tego nowotworu (BIA-ALCL) wzrasta wśród kobiet, które mają implanty piersi, według nowych badań przeprowadzonych przez dr Justina M. Sacksa, MBA i współpracowników. Dr Sacks jest szefem oddziału chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis w stanie Missouri oraz członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych.
„Nasze odkrycia mogą pomóc chirurgom w radzeniu sobie z zagrożeniami związanymi z BIA-ALCL z obecnymi i przyszłymi pacjentkami i mogą kierować przyszłymi działaniami edukacyjnymi” – piszą dr Sacks i współautorzy. Badanie ukazało się w lipcowym wydaniu Plastic and Reconstructive Surgery®, oficjalnym czasopiśmie medycznym American Society of Plastic Surgeons.
Czy kobiety wiedzą o BIA-ALCL?
Pięćset Amerykanek odpowiedziało na ankietę, w której oceniano ich wiedzę i obawy dotyczące BIA-ALCL: formy chłoniaka, która może rozwinąć się wokół implantów piersi. Indywidualne ryzyko raka jest bardzo niskie, szacuje się, że występuje u 1 na 3000 do 12 000 kobiet z teksturowanymi implantami piersi. Jednak na całym świecie zgłoszono ponad 620 przypadków i co najmniej 17 zgonów z powodu BIA-ALCL.
Dr Sacks i współpracownicy opracowali ankietę, aby ocenić wiedzę i spostrzeżenia kobiet dotyczące BIA-ALCL i kosmetycznych / rekonstrukcyjnych implantów piersi. Ogólnie tylko 13,6 procent ankietowanych kobiet stwierdziło, że słyszało o tym nowotworze. Dwanaście procent respondentów otrzymało implanty piersi – w tej grupie świadomość BIA-ALCL wzrosła do 51,7 procent.
Po otrzymaniu informacji o ryzyku związanym z chłoniakiem, około 58 procent kobiet stwierdziło, że nadal byłyby skłonne otrzymać rekonstrukcyjny implant piersi, podczas gdy 46 procent stwierdziło, że byłyby skłonne poddać się kosmetycznemu wszczepieniu implantu piersi. Natomiast około 36 procent kobiet zgłosiło, że wstrzyma się od implantu.
Ryzyko wszczepienia implantów piersi
Większość kobiet, które słyszały o BIA-ALCL, uzyskało informacje z mediów i blogów medycznych. „Nasze odkrycia sugerują, że profesjonalne blogi i media mogą być najskuteczniejszym sposobem rozpowszechniania wiedzy, szczególnie wśród tych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z pracownikami służby zdrowia” – pisze dr Sacks i współpracownicy. Pacjentów należy kierować do aktualnych i wiarygodnych źródeł informacji: ASPS prowadzi stronę informacyjną o BIA-ALCL. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ma również „stronę z pytaniami i odpowiedziami” na temat BIA-ALCL.